Závlaha fotbalového hřiště
Jedním z nejvíce zatěžovaných trávníků jsou hrací plochy fotbalových hřišť. Kvalitní a spolehlivá závlaha je předpokladem kvalitní hrací plochy, rychlé regenerace trávy při vysoké zátěži a svěžího vzhledu trávníku. Automatický závlahový systém je dobrou investicí s poměrně rychlou návratností díky kvalitnímu hracímu povrchu a zejména podstatně nižší spotřebě vody. Úspora vody oproti běžným přenosným a mobilním zařízením dosahuje až 60%.
Nezanedbatelná je jednoduchá obsluha a hlavně žádné neustálé přenášení postřikovačů. V porovnání se zahradami a parky je zde vzhledem k poměrně jednotným rozměrům hrací plochy návrh systémů více typizován. Systém zavlažování vychází z několika základních koncepcí schválených organizací UEFA, které se ovšem přizpůsobují místním podmínkám hrací plochy.
Hlavní prioritou je rovnoměrnost distribuce závlahové vody. Postřikovače u nejčastěji používaných schémat pracují s dostřikem 19-23 m. Postřikovače jsou rozděleny do sekcí, po jednom nebo dvou postřikovačích, podle zdroje vody. Rozdělení je koncipováno tak, aby byla možnost jinak zavlažovat v ploše, brankovištích nebo podél lajn.
Další prioritou je bezpečnost hráčů, proto mohou být postřikovače v hrací ploše vybaveny krytem s rostoucím trávníkem. Kolem hrací plochy se často používají pouze pryžové kryty, které snižují nebezpečí uklouznutí hráčů. Podle Vámi dodaného rozměru hřiště, údaji o zdroji vody a možnosti umístění ovládací jednotky Vám zdarma navrhneme systém, který bude nejvíce vyhovovat Vašim požadavkům.
Hospodaření s vodou na fotbalovém hřišti
Většina fotbalových hřišť má již dobrý trávník zavlažovaný přenosnými postřikovači, kdy se zalévá především ve dne nebo v podvečer. Tímto způsobem závlahy se až polovina vody odpaří bez užitku a závlaha určitě není stejná na lajnách nebo v brankovišti. Systém postřikovačů 8+16 – osm postřikovačů v ploše a šestnáct po lajnách zajistí rovnoměrnou zálivku po celém hřišti. Protože se zavlažuje v noci, uspoří se odpařená voda, což je v létě až 125 m3/týdně.
V našich klimatických podmínkách představuje průměrný roční úhrn srážek přibližně 40% potřebného množství vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. U deště nelze s rovnoměrností a pravidelností příliš počítat, neboť deštivé dny jsou často koncentrovány do několika na srážky bohatších období, kdy je dešťové vody nadbytek a není plně využita a z části odtéká a to místy až 45%. Po většinu roku zase naopak potřebné srážky chybí a navíc mnoho hřišť má drenážní systém, který odvede dešťové vody mnohem víc. V tomto období zajišťuje dokonalý trávník automatická závlaha.
Množství závlahové vody také závisí na ročním období. Sezóna na našem území začíná v dubnu a končí v říjnu. V tomto období není potřebné množství vody vždy stejné. Proto mají ovládací jednotky Hunter sezónní nastavení a stačí pouze přidat nebo ubrat na procentech závlahy. Jako závlahová dávka pro trávník se uvádí průměrná hodnota 25 - 42 mm/m2/týden. Z této hodnoty se vypočítává roční bilance spotřeby vody. Při průměrných 120 suchých dnech během závlahové sezóny činí roční spotřeba vody na závlahu 1 m2 trávníku cca 350-650 litrů vody.
Frekvence zavlažování bývá 2 – 4 týdně, tím je trávník nucen kořenit hlouběji a je tak odolnější. Před utkáním a o poločase není problém nechat projet zavlažovací cyklus po minutě a namočit povrch trávníku. Mnoho týmů tohoto způosobu využívá jako výhodu proti soupeři, který na domácím hřišti závlahu nemá.